Claudia Koster 7’er i Flanders Ladies Classic – Sofie de Vuyst

Den 124 kilometer lange belgiske 1.2-løb, Flanders Ladies Classic Sofie De Vuyst, blev vundet af Severiné Eraud, mens Team VIRTU Cycling Women’s hollandske Claudia Koster sluttede som 7’er.

Claudia Koster siger:

“Det var et hård løb med mange angreb, og stigningen på 15% på de syv lokale omgange gjorde det virkelig svært. To ryttere formåede at holde os stangen ude foran, og jeg sluttede som syver i massespurten. Jeg er glad for at køre løb igen, og i morgen vil jeg køre det hollandske nationale mesterskaber i gadeløb, da jeg er også er udtaget til at køre med den hollandske delegation næste onsdag til løbet, Classic Veenendaal-Veenendaal “.

1  ERAUD Séverine Experza-Footlogix 40 40 3:19:50
2  DELBAERE Fien 30 30 0:05
3  WIEBES Lorena Parkhotel Valkenburg Cycling Team 16 16 0:18
4  HANNES Kaat 12 12 0:20
5  VAN ‘T GELOOF Marjolein Lotto Soudal Ladies 10 10 ,,
6  KESSLER Nina Hitec Products 8 8 ,,
7  KOSTER Claudia Team Virtu Cycling Women 6 6 ,,
8  GASS Daniela 3 3 ,,
9  LELEIVYTE Rasa Aromitalia Vaiano 2 ,,
10  VAN DE REE Monique WaowDeals Pro Cycling 1 ,,
11  VAN HOUTUM Céline ,,
12  KUIJPERS Evy ,,
13  VAN DER MEER Janine Health Mate – Cyclelive Team ,,
14  BRAAM Danique ,,
15  HENDERSON Anna ,,
16  MILAKI Argiro ,,
17  MEERTENS Lone ,,
18  VAN NECK Melissa Team Dukla Praha Women ,,
19  CREAMER Lauren ,,
20  PATIÑO Paula UCI WCC Womens team ,,
21  WATERREUS Kylie ,,
22  VANDER SANDE Elise ,,
23  DE VUYST Sofie Doltcini – Van Eyck Sport ,,
24  GEBRU Eyeru Tesfoam UCI WCC Womens team ,,
25  NESTI Nicole Aromitalia Vaiano ,,
26  BUYSMAN Nina Parkhotel Valkenburg Cycling Team ,,
27  ROTMAN Lotte Experza-Footlogix ,,
28  VAN GUCHT Hanneke ,,
29  NEUMANOVÁ Tereza Team Dukla Praha Women ,,
30  BEX Nathalie Experza-Footlogix ,,
31  SZABO Zsofia Health Mate – Cyclelive Team ,,
32  KERN Spela Health Mate – Cyclelive Team ,,
33  KOHOUTKOVÁ Katerina Team Dukla Praha Women ,,
34  DEBBOUDT Lensy ,,
35  ALLIN Pauline ,,
36  BRAS Martine ,,
37  LØNNE Rikke ,,
38  GRÖNDAHL Antonia ,,
39  GEERIS Femke ,,
40  WIGHTMAN Kate ,,
41  TON Quinty ,,
42  PEREKITKO Karolina ,,
43  DYBWAD Vibeke ,,
44  ENEVER Sophie ,,
45  YAPURA Fernanda UCI WCC Womens team ,,
46  COMMISSARIS Caren ,,
47  RIJKES Sarah Experza-Footlogix ,,
48  VAN DER VELDEN Tessa ,,
49  VERSCHELDEN Nathalie ,,
50  MATTEOLI Emilia Aromitalia Vaiano ,,
51  SCHARBACH Sarah ,,
52  VAINIONPÄÄ Laura Health Mate – Cyclelive Team ,,
53  KORVASOVA Tereza Team Dukla Praha Women ,,
54  VAN DER GUCHTE Quinty ,,
55  BAKS Marissa ,,
56  COLYN Catherine ,,
57  WIJFJE Melissa ,,
58  VAN VEEN Esther Parkhotel Valkenburg Cycling Team ,,
59  PILZ Estefania 0:31
60  LAIZANE Lija Aromitalia Vaiano ,,
61  DEBBOUDT Evelien 0:33
62  MARCHESINI Giulia Aromitalia Vaiano ,,
63  BALDUCCI Michela Aromitalia Vaiano ,,
64  HOFFMANN Chantal Lotto Soudal Ladies 0:36
65  SPOOR Winanda WNT-Rotor Pro Cycling 0:37
66  DE JONG Demi Lotto Soudal Ladies 0:39
67  INGHELBRECHT Sarah Doltcini – Van Eyck Sport ,,
68  HOEKSMA Ilona Parkhotel Valkenburg Cycling Team 2:37
69  VANDENBROUCKE Saartje Doltcini – Van Eyck Sport 3:17
70  BAJGEROVÁ Nikola Team Dukla Praha Women 4:56
DNF  VAN DEN WIJNGAARD Ingrid -3:19:50
DNF  VAN DER STELT Dominique ,,
DNF  WILDEMAN Jet ,,
DNF  DRIEHUIS Robin ,,
DNF  BAKKER Berdine ,,
DNF  MINAUD Manon ,,
DNF  MORICHON Anais ,,
DNF  SACHET Iris ,,
DNF  DEFOUR Lara Health Mate – Cyclelive Team ,,
DNF  SCHWEINBERGER Christina Health Mate – Cyclelive Team ,,
DNF  SCHWEINBERGER Kathrin Health Mate – Cyclelive Team ,,
DNF  MARKUS Kelly Doltcini – Van Eyck Sport ,,
DNF  DE BAAT Kim Doltcini – Van Eyck Sport ,,
DNF  LENSECLAES Ditte Doltcini – Van Eyck Sport ,,
DNF  HINE Jayati ,,
DNF  LOVETT Victoria ,,
DNF  MORGAN Savannah ,,
DNF  THOMPSON Poppy ,,
DNF  TURNBULL Fiona ,,
DNF  GRANGIER India ,,
DNF  CETKOVSKA Ema Team Dukla Praha Women ,,
DNF  POTAPOVA Faina UCI WCC Womens team ,,
DNF  RATHMANN Maxie ,,
DNF  SCHULZ Nora ,,
DNF  JAMIESON Amanda ,,
DNF  LEE Jer Ling ,,
DNF  MURPHY Lauren ,,
DNF  NIEUWERTH Kimberly ,,
DNF  DE GRAAFF Femke ,,
DNF  VAN DER HULST Amber ,,
DNF  KÖNIG Corinna ,,
DNF  TESCHKE Annika ,,
DNF  KIDANE Desiet ,,
DNF  DEL CARMEN ALVARADO Ceylin ,,
DNF  BAKKER Minke ,,
DNF  MEISTROK Maaike ,,
DNF  MEISTROK Susanne ,,
DNF  GEERTSEMA Dorien ,,
DNF  VAN TEESELING Bente ,,
DNF  MEIJER Rixt ,,
DNF  KLEMENT Melanie ,,
DNF  VANDENBULCKE Jesse ,,
DNF  VANHOUTTE Fenna Lotto Soudal Ladies ,,
DNF  TROCH Tiana ,,
DNF  QUAADE Michelle ,,
DNF  HEMMSEN Karoline ,,
DNF  KLINGE Ellen Hjøllund ,,
DNF  GJOS Martine ,,
DNF  WINTHER OLSEN Amalie ,,
DNF  TORTOLINA Gaia ,,
DNF  DENEEF Naika ,,
DNF  EVANS Alicia ,,
DNF  HUITFELDT Josefine ,,
DNF  CASTRIQUE Alana Lotto Soudal Ladies ,,
DNF  DRUYTS Jessy Experza-Footlogix ,,
DNF  SKALNIAK Agnieszka Experza-Footlogix ,,
DNF  BAKKER Manon Experza-Footlogix ,,
DNF  DE BOER Sophie Parkhotel Valkenburg Cycling Team ,,
DNF  BEEKHUIS Teuntje Parkhotel Valkenburg Cycling Team ,,
DNF  VAN GOGH Natalie Parkhotel Valkenburg Cycling Team ,,
DNF  GEOGHEGAN Michelle ,,
DNF  BAELE Eveline ,,
DNF  FISHMAN Roni ,,
DNF  DE ROP Ellen ,,
DNF  MARIEN Lynn ,,
DNF  CLAUS Marjon ,,
DNF  VAN GEYT Laura ,,
DNF  ROES Maxime ,,
DNF  THILL Laurence ,,
DNF  FABER Claire ,,
DNF  FERON Senna ,,
DNF  GEZ Avital ,,
DNF  REDDEN Charlotte ,,
DNF  SARGENT Gemma ,,
DNF  PUSKALA Viivi ,,
DNF  KANGAS Minna-maria ,,
DNF  SARLIN Eeva ,,
DNF  STEN Ida ,,
DNF  PAINE Deborah ,,
DNF  TERJESEN Andrea ,,
DNF  MCVITTY Keira ,,
DNF  ALBERTS Nikky ,,
DNF  VAN GEYTE Katie ,,